Nástroje pre zjednodušený prístup

Skip to main content

Students Meet Professionals 2024

Stručná charakteristika projektu

Students Meet Professionals

Students Meet Professionals je umelecko-edukačný projekt, ktorého hlavným cieľom je aktívna spolupráca študentov hudobného umenia a profesionálnych interpretov na širokej platforme podujatí – prednášky, semináre, interpretačné kurzy, tvorivé dielne. Neoddeliteľnou súčasťou tohto procesu je príprava umeleckých výkonov a koncerty, na ktorých sa študenti a profesionáli prezentujú na jednom pódiu.

Projekt vznikol v r. 2014 z iniciatívy slovenskej klaviristky a pedagogičky Andrey Bálešovej na pôde Cirkevného konzervatória v Bratislave. Za 7 rokov svojej existencie prerástol hranice „školského“ projektu a ponúka odbornej i širšej verejnosti kvalitné a výnimočné podujatia- umelecké i edukačné.

Edukačné podujatia prinášajú polemiku, diskusiu, interaktivitu, experiment, čím prekonávajú staré paradigmy hudobného vzdelávania. Významným počinom je aj spolupráca inštitúcií, ktoré sa podieľajú na hudobnom vzdelávaní – základných umeleckých škôl, konzervatórií, ako aj vysokých škôl hudobného zamerania.

Koncerty prinášajú zaujímavú dramaturgiu, podporujú vznik nových diel, inšpirujú študentov k štúdiu novej hudby. Príprava prebieha pod patronátom lektorov, pričom vzájomná interakcia medzi profesionálom a študentom prebieha na spoločnom pódiu. Koncerty zasahujú odbornú i širšiu verejnosť, čím prispievajú k obohateniu kultúrneho života na Slovensku.

Projekt je jedinečným počinom s intenciou podporiť neformálne vzdelávanie, budovať medzinárodné kontakty, vytvoriť nové príležitosti pre mladých umelcov, prispieť k ich sebarozvoju a umeleckému rastu.

Jednotlivé ročníky projektu Students Meet Professionals:

1. ročník (2015) „V znamení Bacha“

2. ročník (2016) venovaný osobnosti W. A. Mozarta

3. ročník (2017) „Stretnutie generácií – interpretačných a skladateľských“

4. ročník (2018) „Storočnica súZVUKU“

5. ročník (2019) „(Re)Cykly“

6. ročník (2020)

7. ročník (2021)

8. ročník (2022)

9. ročník (2023)

10. ročník (2024)

Edukačné ciele projektu:

  • Aktívnou spoluprácou študentov v bezprostrednom kontakte s profesionálmi umelcami získa žiak:
  • nové vedomosti a skúsenosti
  • podnetné inšpirácie
  • skvalitnenie edukácie

Umelecké ciele projektu:

  • objavná dramaturgia koncertov
  • jedinečné interpretácie
  • vznik nových diel
  • nová kvalita koncertného života

Prehľad podujatí XI. ročníka

JARNÁ ČASŤ PROJEKTU 

Klavírny maratón   11. – 20. marec 2025  

Aj vo svojom XI. ročníku si zachováva svoj tradičný formát a návštevníkom z radiov odbornej i širšej verejnosti ponúkne sériu edukačných a koncertných podujatí.
Festival je rozdelený na dve časti. Vo svojej prvej časti- 11. marca 2025- ponúkne seminár pre žiakov a pedagógov ZUŠ a koncert Detský klavírny maratón s účasťou žiakov zo ZUŠ z celého Slovenska. V druhej časti- 17.- 20. marca 2025  sa budú konať majstrovské kurzy klavírnej hry pre študentov konzervatórií.

Lektormi tohto ročníka sú etablovaní umelci: slovenský klavirista, pedagóg a organizátor mnohých umeleckých podujatí doc. Mgr. art, Ivan Šiller, ArtD. a český klavirista, pedagóg a mentor doc. MgA. Ivo Kahánek, Ph.D.

Projekt sa koná s finančnou podporou programu Erasmus plus.  Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac info: www.ckba.sk
fcb: Students Meet Professionals
Klavírny odbor Cirkevného konzervatória
mail: students.meet.professionals@gmail.com

Harmonogram:

KLAVÍRNY MARATÓN I.

Miesto konania: Koncertná sála Cirkevného konzervatória v Bratislave.

Utorok 11. marec 2025

„Peter Zagar a jeho klavírna tvorba (nielen) pre deti“

9:00 – Seminár, predstavenie klavírnej tvorby Petra Zagara

10:00 – 12:00 – Majstrovské kurzy klavírnej hry

Info: Peter Zagar (1961) – významný súčasný slovenský hudobný skladateľ, redaktor a publicista sa okrem tvorby pre orchester, komorné zoskupenia a sólové nástroje venuje aj tvorbe pre klavír. Významné miesto v jeho diele zapĺňa aj tvorba pre deti – detského poslucháča, či interpreta.

Ivan Šiller, klavirista, organizátor a pedagóg na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského nám v rámci seminára priblíži klavírnu tvorbu Petra Zagara a  naživo odprezentuje skladby určené pre deti. Po seminári bude nasledovať majstrovská tvorivá dielňa, na ktorej bude lektor pracovať na interpretácii skladieb slovenských i svetových skladateľov.

Utorok 11. marec 2025

„Detský klavírny maratón“

16:00 – Koncert  detí základných umeleckých škôl

Detský klavírny maratón patrí každoročne k mimoriadne úspešným aktivitám festivalu. Zúčastňujú sa ho desiatky detí a učiteľov, laickej i odbornej verejnosti.

  • Ústrednou témou Detského klavírneho maratónu je vážna hudba 20. a 21. storočia, ťažiskovo slovenská, akceptované sú však aj hodnotné diela svetovej klavírnej literatúry.
  • Vítané sú autorské skladby z pera samotných žiakov.
  • Aj v tomto rokubude udelená Cena za interpretáciu – za hodnotný interpretačný výkon na detskom klavírnom maratóne

Aktívni účastníci  tohto ročníka: žiaci a pedagógovia ZUŠ:

ZUŠ sv. Cecílie Bratislava, ZUŠ Miloša Ruppeldta Bratislava, ZUŠ Jaslovské Bohunice

ZUŠ Hálkova Bratislava, ZUŠ Banská Štiavnica, ZUŠ Jozefa Kresánka Bratislava,

ZUŠ Giraltovce, ZUŠ Mikuláša Schneidera Trnavského Trnava, Súkromná spojená škola/

Súkromná základná umelecká škola, Nová Dubnica, ZUŠ Eugena Suchoňa Pezinok,

Súkromná ZUŠ Renaty Madarászovej Senec, ZUŠ Exnárova Bratislava,  ZUŠ Stupava,

Súkromná ZUŠ Nová Dedinka a Cirkevné konzervatórium v Bratislave.

KLAVÍRNY MARATÓN II.

Majstrovské kurzy klavírnej hry

Koncertná sála Cirkevného konzervatória v Bratislave

Lektor: doc. MgA. Ivo Kahánek, Ph.D.

Pondelok 17. 3. 2025

9:30 – Umenie klavírnej hry – seminár

11:00 – 17:00 – Majstrovské kurzy klavírnej hry

Utorok 18. 3. 2025

9:30 – 17:00 – Majstrovské kurzy klavírnej hry

Streda 19. 3. 2025

9:30 – 14:00 – Majstrovské kurzy klavírnej hry

Štvrtok 20. 3. 2025

9:30 – 17:00 Majstrovské kurzy klavírnej hry

Info: 

Témou seminára a následnej diskusie s českým klaviristom Ivom Kahánkom je problematika klavírnej interpretácie a jej aspekty v kontexte špecializovaného hudobného vzdelávania. Ivo Kahanek je významný český klavirista svetového mena, ktorý sa okrem vlastnej interpretačnej činnosti venuje aj vzdelávaniu mladých klaviristov od najmladšej generácie až po pokročilých mladých interpretov. Pôsobí v projekte MenArt, na Pražskom konzervatóriu a na Akadémii umení v Prahe. Je lektorom majstrovských interpretačných kurzov po celom svete. S účastníkmi seminára sa podelí o vlastné skúsenosti zo svojej umeleckej činnosti i pedagogickej práce. Súčasťou podujatia bude diskusia o ceste a rozvoj mladého umelca.

Majstrovské kurzy klavírnej hry sú určené študentom Cirkevného konzervatória. Ústrednou témou majstrovských kurzov bude sólová a komorná klavírna tvorba všetkých období. Aktívni účastníci absolvujú individuálne lekcie a na záver obdržia certifikát o absolvovaní majstrovského kurzu .

Štatutárny zástupca OZ a hlavný koordinátor projektu:
Mgr. Lucia Komárová

Projekt z verejných zdrojov podporili: